Wybierając korektora lub redaktora, decydujesz się zainwestować w swoje teksty. Masz świadomość, że nawet dobra treść potrzebuje spojrzenia innym okiem. Aby Twoja inwestycja się zwróciła, musisz wybrać odpowiedniego specjalistę. Chociaż kwestia kosztów jest decydującym czynnikiem, w żadnym wypadku nie powinna być jedynym. Dlatego mam dla Ciebie 5 kwestii, które musisz rozważyć przed zatrudnieniem korektora lub redaktora.
5 pytań, które musisz zadać swojemu korektorowi przed współpracą
-
Cena – ile warte są usługi redaktora lub korektora?
Miejmy to z głowy. Ceny za korektę i redakcję są zróżnicowane. Znajdziesz korektora, który wykona swoją pracę nawet za darmo (np. ten, który się dopiero uczy; nie ma w tym nic złego). Widziałam również takie cenniki, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się kosmiczne.
Ile trzeba zapłacić za redakcję? Może to zabrzmi banalnie, ale… to zależy. W dużej mierze dostajesz to, za co płacisz. Jeśli wybierzesz najtańszą opcję, możesz się rozczarować jakością.
Przed szukaniem specjalisty wyznacz sobie budżet, jaki chcesz przeznaczyć na taką usługę. Chociaż wyższa cena powinna (nie musi) oznaczać większy poziom jakości i doświadczenia korektora.
Pamiętaj, że za redakcję zawsze zapłacisz więcej niż za korektę. Jeśli nie wiesz, dlaczego, to zapraszam Cię do artykułu, gdzie wyjaśniam, czym różnią się te dwie usługi.
-
Szkolenia, kursy – czyli edukacja korektora
Chociaż studia w zawodzie redaktora nie są potrzebne, to jeśli szukasz korektora do wydawnictwa, na pewno o nie zapytasz. A jeśli chcesz wydać własną książkę, e-booka lub potrzebujesz poprawnych tekstów na stronę, studia u korektora nie są koniecznością. Szczerze? Nie ukończyłam polonistyki ani edytorstwa, a pracuję jako redaktor i korektor. Jak to się stało?
Od zawsze miałam smykałkę do języka. Pracując od 6 lat zdalnie jako copywriterka, mając już jakieś obycie z tekstem, potrzebowałam czegoś więcej. Czegoś, co pomoże mi robić korektę bardziej profesjonalnie i poznać ten zawód od podszewki. Dlatego zdecydowałam się na kurs korekty tekstu Ewy Popielarz.
Ewa po egzaminie dała mi taki feedback: „Wzorowo formatujesz teksty. Nie martwię się również o Twoją stylistykę i interpunkcję”. Jednak na kursie korekty się nie skończyło. Dalej się uczę i pogłębiam wiedzę zdobyta w Akademii. Praca redaktora to ciągła nauka!
-
Doświadczenie – portfolio redaktora
Mówiąc o doświadczeniu, mam na myśli portfolio korektora. Koniecznie o nie proś. Dobry redaktor w odpowiedzi na Twoje zgłoszenie podrzuci Ci swoje portfolio. Ważne, abyś szukając korektora czy redaktora wybrał takiego, który będzie miał doświadczenie w gatunku literatury, który chcesz wydać. Nie zawsze redaktor, który dobrze się czuje w literaturze faktu, będzie równie dobry w redagowaniu poradników online i języka internetowego.
Jeśli samodzielnie chcesz wydać książkę, sprawdź, czy redaktor ma w swoim portfolio takie pozycje. Dodatkowo może pomóc Ci w całym procesie wydawniczym. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że trafiasz w odpowiednie ręce. Zainteresowania redaktora też mogą się przydać. Być może zrobi dla Ciebie redakcję merytoryczną i sprawdzić, czy wszystkie dane i fakty się zgadzają.
-
Terminy – redakcja i korekta na szybko?
Nie zostawiaj redakcji i korekty na ostatnią chwilę! To nie jest tylko kwestia sprawdzenia przecinków i literówek. Dobra redakcja musi potrwać. Im więcej czasu na to przeznaczysz, tym Twoja pozycja wydawnicza będzie lepiej dopracowana. Tym bardziej, jeśli tekst, który tworzysz, będzie obszerny w treść.
Długie teksty potrzebują dwóch, a nawet trzech czytań i każde z nich trwa. Weź to pod uwagę, zgłaszając się do redaktora. Może okazać się również, że redaktor, na którym najbardziej Ci zależy, ma odległe terminy i będzie trzeba poczekać. Ewentualnie poleci kontakt do kogoś sprawdzonego i równie dobrego.
-
Wartości – czy nadajecie na tych samych falach?
Jest to bardziej subiektywny i prawdopodobnie najtrudniejsze do oceny punkt. Przed zatrudnieniem kogoś chcesz wiedzieć, czy Twoje metody pracy są kompatybilne i, co najważniejsze, czy będzie do siebie pasować. To, jak redaktor odpowiada na Twoje wstępne zapytanie, ton wypowiedzi i sposób prezentacji całego procesu redakcyjnego powinny dać Ci już jakiś ogląd. Ważne, żeby mieć wspólne flow i dążyć do tego samego – czyli wypuszczenia w świat Twojego dzieła.
Większość korektorów i redaktorów oferuje próbkę, dzięki czemu może potwierdzić swoje kompetencje, a Ty upewnisz się, że do siebie pasujecie. Zatrudniając freelancera, weź pod uwagę rzeczy, które są dla Ciebie ważne. Wybór osoby o wspólnych wartościach oznacza, że wybierzesz kogoś, z kim praca będzie przyjemnością i któremu możesz zaufać w swoim projekcie.
Mam nadzieję, że dzięki tym propozycjom z łatwością skonstruujesz swojego pierwszego maila do redaktora. Jeśli chcesz sprawdzić moją ofertę, to zapraszam tutaj. :)